Cmentarz Ewangelicki – Białystok

Białystok Cmentarz Ewangelicki
5.00 avg. rating (99% score) - 2 votes
Print Friendly, PDF & Email

<span style=”font-weight: 400;”>Cmentarze, zwłaszcza te zabytkowe, posiadają niezwykłą aurę. Skłaniają do refleksji, intrygują. Jedno z takich świadectw historii znajduje się w Białymstoku.

Początki

Ziemia, na której miał powstać cmentarz, została zakupiona w dwóch częściach – 5, a następnie 15 grudnia 1883 roku. Oficjalne otwarcie miejsca spoczynku nastąpiło jednak dopiero półtora roku później.

Niespokojne lata

Cmentarz ewangelicki w Białymstoku podczas pierwszej Wojny Światowej służył jako kwatera żołnierzy niemieckich. Do 1915 roku pochowano tam niemal dwustu wojskowych pochodzących zza zachodniej granicy. Na terenie nekropolii stanął również pomnik ozdobiony żołnierskim hełmem. Wyryto na nim napisy w języku niemieckim. Podczas drugiej Wojny Światowej na cmentarzu kontynuowano kontrowersyjne pochówki niemieckich żołnierzy. Ich szczątki ekshumowano i przeniesiono w inne miejsce dopiero na początku XXI wieku.

Nekropolia dzisiaj

Niestety, z ogromnego cmentarza do obecnej chwili przetrwał jedynie skrawek. Większość jego dawnej powierzchni (17 000 metrów kwadratowych ) zajmują blokowiska.

Na ocalałym terenie miejsca spoczynku w latach 90-tych dwudziestego wieku wybudowano symboliczne lapidarium. Jego artystyczną stroną zajął się rzeźbiarz, Jan Grygorczuk.

Jak dotrzeć na miejsce?

Dla pasjonatów historii, którzy sami zechcą odkryć to niezwykłe miejsce, dojazd do cmentarza ewangelickiego w Białymstoku nie powinien stanowić wyzwania. Położony jest on bowiem przy ulicy Wasilkowskiej, jednej z głównych dróg miasta, na skrzyżowaniu z ulicą 42 Pułku Piechoty.

Kliknij i wybierz jako cel podróży: 

   Cmentarz Ewangelicki Białystok Google Maps

Zarządca: n/n

ul. 42 Pułku Piechoty, Białystok
tel. n/n
e-mail: n/n

Cmentarz Ewangelicki w Białymstoku

5.00 avg. rating (99% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen − fourteen =