Cmentarz Katolicki – Turośń Kościelna

Turość Kościelna Cmentarz
4.20 avg. rating (92% score) - 5 votes
Print Friendly, PDF & Email

Cmentarz katolicki w Turośni Kościelnej to założony jeszcze w XVIII wieku przybytek leżący w bliskiej odległości tutejszego kościoła parafialnego. Ten typowo grzebalny cmentarz, dziś już nieczynny liczy sobie 1 hektar powierzchni.

Historia

Cmentarz w Turośni Kościelnej założony został w 1778 roku. Z uwagi na fakt, iż jego stara część obecnie jest zamknięta, obok cmentarza starego powstał i nowy, o powierzchni zbliżonej, bo liczącej 1,07 hektara. Powstanie nowej części datowane jest na rok 1993.

Cmentarz w rejestrze zabytków

Stary cmentarz znajdujący się 500 metrów od kościoła parafialnego p.w. Św. Trójcy należy do Archidiecezji Białostockiej. Wraz ze wspomnianym Kościołem został on wpisany do rejestru zabytków pod nr: 799 z 21.07.1995 r.

Cmentarz w Niewodnicy

W gminie Turośń Kościelna funkcjonuje również inny cmentarz katolicki, powstały u schyłku XVIII wieku. To cmentarz położony obok parafii pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego. Powodem jego powstania był zakaz carski na pochówki w kościołach oraz na placu przykościelnym. Na terenie cmentarza znajduje się też zabytkowa kaplica pochodząca z 1872 roku. Do dziś odprawiane są tu nabożeństwa – 2 razy w roku 1 oraz 2 listopada.
Kilkakrotnie cmentarz ten był poszerzany z uwagi na zwiększające się potrzeby parafian oraz przybywanie nagrobków.

Dojazd do cmentarza w Turośni Kościelnej

Z uwagi na usytuowanie cmentarzy w sąsiedztwie kościołów, najłatwiej dojechać do nich kierując się właśnie na kościół. Pierwszy usytuowany jest przy ulicy Białostockiej 1, zaś ten w Niewodnicy mieści się przy ulicy Kościelnej 5.

Kliknij i wybierz jako cel podróży: 

   Cmentarz Katolicki Turośń Kościelna Google Maps

Zarządca: Parafia Świętej Trójcy

ul. Białostocka 1, 18-106 Turośń Kościelna
tel. 856505213
e-mail: kancelaria@swietejtrojcytk.pl

Cmentarz Katolicki w Turośni Kościelnej

4.20 avg. rating (92% score) - 5 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − sixteen =