Cmentarz Św. Proroka Eliasza Prawosławny – Białystok

Białystok Cmentarz św Proroka Eliasza Prawosławny
5.00 avg. rating (99% score) - 2 votes
Print Friendly, PDF & Email

<span style=”font-weight: 400;”>Cmentarz Św Proroka Eliasza prawosławny w Białymstoku znajduje się przy świątyni parafialnej, zlokalizowanej w Dojlidach, dzielnicy Białegostoku, przy ulicy ks. Stanisława Suchowolca 37.

O historii przycmentarnej świątyni słów kilka

Cerkiew prawosławna Św. Proroka Eliasza była pierwszą świątynią na terenach obecnej stolicy Podlasia. Została ufundowana przez właściciela dworu dojlidzkiego i Zabłudowa, magnata Grzegorza Chodkiewicza, hetmana Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1571 roku. Świątynia przez lata funkcjonowała, zarządzana przez różnych proboszczów, jednak na początku II Rzeczypospolitej, została rozebrana. To wówczas właśnie wierni prawosławni zostali przypisani do innej białostockiej świątyni – pod wezwaniem św. Mikołaja, a teren ziemski i dom parafialny został przekazany w ręce parafii rzymskokatolickiej.

Kaplica w czasie II wojny światowej służyła jako magazyn broni niemieckiej, po wycofaniu się wojsk zaś, została wyremontowana i zamknięta. Ponownie otwarto ją w 1946 roku i 5 lat później rozpoczęto pracę nad jej rozbudową. Prace zakończyły się w 1970 roku i obecny wygląd świątyni jest właśnie taki, jak w latach 70-tych.

Cmentarz prawosławny do II wojny światowej

Do czasów II wojny światowej prawosławni wierni mogli odwiedzać cmentarz przy niegdysiejszej cerkwi. To właśnie na nim w 1874 roku powstała kaplica-grobowiec, gdzie prawosławny baron Rydygier pochował swojego syna, tragicznie zmarłego we Francji kapitana armii rosyjskiej.

Dojazd do cmentarza Św Proroka Eliasza w Białymstoku

Cmentarz prawosławny w Białymstoku znajduje się na Dojlidach, gdzie dojechać można autobusami komunikacji miejskiej numer:

  • 2 (w kierunku Dojlidy Górne)
  • 15 (w kierunku Halicka/Pętla)
  • 101 (w kierunku Kuriany/Pętla)

Podróżujący komunikacją miejską wysiadają na przystanku Plażowa/Ks. Suchowolca.

Kliknij i wybierz jako cel podróży: 

   Cmentarz Św. Proroka Eliasza Prawosławny Białystok Google Maps

Zarządca: Parafia Prawosławna pw. św. Proroka Eliasza

ul. ks. Stanisława Suchowolca 37, Białystok
tel. 857410481
e-mail: n/n

Cmentarz Św. Proroka Eliasza Prawosławny w Białymstoku

5.00 avg. rating (99% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × one =